• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/kutludogumdokumanlari/
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret285523
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim
Esmaül Hüsna
Siyer Araştırmaları Merkezi

Siyer Tv

KUTLU DOĞUM HAFTASI

Toplumda Güven Duygusu

Yüksel Salman

Yüksel Salman
yuksel.salman@diyanet.gov.tr
Işık Saçan Kandil Açılış Konuşması
30/03/2015

IŞIK SAÇAN PEYGAMBERLER KONFERANSI 
AÇILIŞ KONUŞMASI
DR. YÜKSEL SALMAN

Dr. Yüksel SALMAN Bey,

Dini Yayınlar Dairesi Başkanı

Saygıdeğer Diyanet İşleri Başkan Yardımcım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın İl Müftüm, Bolu İlimizin kamu kurumlarını temsil eden çok değerli birim amirlerimiz ve Sevgili hemşerilerim.  Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Allah’ın rahmeti, bereketi hepinizin üzerine olsun.

Öncelikle Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa’nın yeni bir doğum yıldönümünü çok değerli hocamla ve siz değerli hemşerilerimle kutlamaktan ayrı bir zevk aldığımı ve onur duyduğumu öncelikle ifade etmek istiyorum.

Hepinizin bildiği gibi bütün peygamberler, Yüce Allah’ın yeryüzüne gönderdiği rahmet elçileridir. Onlar sahih imanı, doğru bilgiyi ve örnek yaşantıyı, hayır pratikleriyle insanlara anlatan ve gösteren rehber insanlardır. Peygamberler zincirinin son halkası olan Efendimiz Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)  Efendimiz de aklın, ilmin, sabır ve fetvanın, hoşgörünün, muhtaç iken özveride bulunmanın, ihtiyaç sahibi iken paylaşmanın ve haksızlığa karşı gül satanın adıdır.

Onun hayatında, onun yaşantısında, hepimize, bütün insanlığa en güzel örnekler vardır. Belki günümüz insanı karşılaştığı bunca problemi çözebilmek, bunaldığı, tıkandığı ve adeta artık son noktaya geldiği bu buhranlık dönemde onun hayatını iyi anlamaya onun ilkelerini iyi özümsemeye ve onun bütün insanlığa sunduğu ilkeleri ve değerleri hayatlarının ve hayatlarımızın mihveri kılmaya ihtiyacı vardır.

Bugün insanlık belki ilim ve fen noktasında çok önemli bir noktaya geldi. Ama biz görüyoruz ki, gerek batıda, gerek Amerika’da, gerekse gelişmiş pek çok ülkede bunca refaha rağmen, bunca zenginliğe rağmen, insanlar bir türlü mutluluğu yakalayamıyorlar. İnsanlar buhrandan kurtulamıyor. Pek çok imkânlar kendi ayaklarına serildiği halde, özellikle batıda bakıyorsunuz intiharlar, sosyal problemler bir türlü dinmek bilmiyor.

Ne yazık ki, ülkemizde de artık şiddetin kol gezdiği, okulların ya da ilköğretim çağına kadar yavrularımızın, uyuşturucu madde bağımlılığıyla karşı karşıya geldiği, alkol ve uyuşturucu madde kullanımının arttığını, öğretmenini öldürebilen, sokakta kendi halinde yürüyen, mazlum insanlarımızı, büyüklerimizi, önünü kesip onun belki çok değerli de olmasa, üç beş kuruşunu almak için hayatına kastedecek derecede gençliğimiz, kötü bir noktaya geldi.

Tabi, aileler olarak, millet olarak hepimize düşen çok görevler var, sorumluluklar var. Bu sadece anne babanın veya belli müesseselerin yapacağı bir iş değil. Burada kolektif bir çalışma gerekiyor. Ama doğumunun yeni bir yıldönümünü idrak ettiğimiz Sevgili Peygamberimiz (sav)’in hayat ilkelerini, insanlığa sunduğu o rahmet iklimini, insanlığa getirdiği o güzel değerleri özümsemesi halinde, ben zannediyorum ki, pek çok sosyal problem kendiliğinden halledilmiş olacaktır.

Çünkü, gerek bireysel hayatımız ve gerekse toplumsal hayatımız açısından onu tanımak, onu anlamak, onun gibi yaşamak, onun gibi aile reisi olmak, onun gibi bir baba olmak, onun gibi bir idareci olmak, onun gibi komşularıyla ilişkisi güzel olan, ticaretinde dürüstlüğü, yaptığı işlerle en güzeli tercih eden, o model şahsiyeti, o kutlu nebiyi belki de bu mevlidi nebi vesilesiyle yeniden düşünmek, yeniden tefekkür etmek zorundayız. Sevgili Peygamberimizi ve onun getirdiği medeniyeti yeniden gözden geçirmek zorundayız.

Sevgili peygamberimizin hepimize, hepimizin kulağına küpe olabilecek bir sözünü nakletmek istiyorum:

“İman etmedikçe cennete giremezsiniz.” diyor Efendimiz. “Birbirinizi de sevmedikçe gerçek anlamda inanmış olmazsınız.”Eğer biz birbirimizi sevebilir, eğer biz birbirimizi anlamaya çalışırsak sanıyorum ki, pek çok problem kendiliğinden çözülmüş olacaktır.

İşte mevlidi nebi ve nisan ayının başından itibaren, çok çeşitli bilimsel ve kültürel etkinliklerle ve her yıl artarak ve zenginleşerek devam eden kutlu doğum haftası etkinlikleri, Efendimizi tanımada, onu anlamada, ona yakîn olmada inşallah hepimize inşallah hepimize yeni bir sayfa açar.

Bir gün sahabe Efendimiz’e geliyor ve diyor ki:

-          Ya Rasülallah! Ben üzülüyorum, uykum kaçıyor. Efendimiz diyor ki: 

-          Neden uykun kaçıyor? Neden üzülüyorsunuz?

-          Ya Rasulallah biz dünya hayatında iken seninle birlikteyiz. Senin sohbetinle, seni görmekle müşerref oluyoruz, haz duyuyoruz. Ama öldüğümüzde senden ayrılacağız. Biz cennete girip giremeyeceğimizi bilemiyoruz. Girsek dahi senin makamın bizden daha üstün olacağı için, seninle ne kadar birlikte oluruz, bu endişe var bende. Bundan dolayı üzülüyorum. Efendimiz ona diyor ki:

-          Sen, sevdiğinle berabersin.

Bu hadisin başka bir rivayeti var. “Kişi sevdiği ile beraberdir.” Eğer biz o peygamber aleyhissalamı sever, O’nun ilkelerini özümsersek, O’nun gibi yaşamaya çalışırsak, ümit ediyoruz ki o kutlu nebi ile öbür âlemde hep birlikte oluruz.

Cenab-ı Hak hepimize, onun yeni bir yıldönümünü idrak ettiğimiz şu günde hepimizi sevgili peygamberimizin şefaatlerine nail eylesin…

Amin…

Cenab-ı Hak, onun ilkelerini iyi anlamayı,  iyi özümsemeyi ve hayatımızın her alanında onun gibi davranmayı, onun ilkelerini hayatımıza yansıtmayı, hepimize nasip ve müyesser eylesin.

Amin…

Ben sözü daha fazla uzatmak istemiyorum. Saygıdeğer Diyanet İşleri Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ hocamı,  böyle bir konferans için, hele Efendimizin anlatıldığı anlamlı bir konferans için aramızda görmekten son derece memnun olduğumu ve onur duyduğumu ifade etmek istiyorum ve gerçekten biz, delaletleriyle Diyanet İşleri Başkanlığımızda yayın hizmetlerimizi biraz daha ileriye nasıl götürebiliriz onun çabası ve gayreti içindeyiz. 

Değerli rehberlikleri, yol göstericilikleri için de kendisine huzurlarınızda teşekkür etmeyi zevkli bir görev addediyorum. Ve böylesine anlamlı bir günde bizleri yalnız bırakmayıp buraya gelmenizden dolayı çok teşekkür ediyorum.  Ve sözü daha fazla uzatmadan, sözü asıl sahibine tevdi etmek istiyorum. Sayın Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ daha uzun konuşması için sözü kendilerine sahibine tevdi etmek istiyorum.

Hepinizin mübarek kandilinizi tebrik ediyorum. Hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum.

(Bu konferans metni, Bolu Müftülüğü tarafından bant çözümü yapılmak üzere bana gönderilmiştir. Bu güzel konuşmanın vaazsitesi.com da yayınlanmasının faydalı olacağı kanaatiyle 19 Mayıs 2008 tarihinde yayına verilmiştir. Vehbi Akşit (Bu konuşma tarafımdan dinlenmiş ve bant çözümü tarafımdan yapılmıştır) Paylaş | | Yorum Yaz
3639 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
2017 Kutlu Doğum

Son Peygamber
Siyeri Nebi

Sesli Kitaplar
Evrensel Mesaj
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.92493.9406
Euro4.81894.8382
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 8°
Saat