• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/kutludogumdokumanlari/
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret285523
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim
Esmaül Hüsna
Siyer Araştırmaları Merkezi

Siyer Tv

KUTLU DOĞUM HAFTASI

Toplumda Güven Duygusu

2015 Kutlu Doğum Açılış Konuşması-2

KUŞADASI TİCARET ODASI KONFERANS SALONU
        Açılış Konuşması:
 
Sayın Kaymakamım,
Sayın İl Müftüm,
Sayın Belediye Başkanım,
Daire Amirlerim,
Kuşadası’nda görev yapan din gönüllüsü meslektaşlarım,
Basınımızın değerli mensupları,
Çok kıymetli hanım efendi ve beyefendiler,
Ve Çok Değerli Peygamber Dostları,

Peygamber Efendimizi anmaktan anlamaya çalışmak için çaba sarfeden, Peygamber Efendimizi daha yakından tanımak için buraya kadar kadar zahmet buyurup teşrif eden siz değerli misafirlerimizi saygıyla selamlıyor, teşkilatımız adına şükranlarımı arz ediyorum.

Kutlu Doğum Haftamıza hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Peygamber Efendimizin (S.A.V.)’in dünyaya teşrifleri münasebetiyle14-20 Nisan haftası 1989 yılından buyana KUTLU DOĞUM HAFTASI adı altında ülkemizin her köşesi ve aziz milletimizin yaşadığı her ülkede sevinç ve coşkuyla kutlanmakta ve ihya edilmeye gayret gösterilmektedir.
 
Amaç: Hz. Peygamberimizi sadece Camilerde değil, uygun her mekânda onun şanına yakışan bir şekilde anmak ve anlamaya çalışmaktır.
Bu bağlamda Diyanet İşleri Başkanlığımız son yıllarda toplumun acil ihtiyaç duyduğu bir konuyu gündeme taşıyıp, onu Kur’an ve Sünnet çerçevesinde topluma yansıtmaktadır. Bu yıl da “Hz. PEYGAMBER ve BİRLİKTE YAŞAMA AHLAKI”  gündeme taşınmıştır.

Konu; 8 milyarı aşan dünya nüfusunun müslim, gayri müslim herkesin olmazsa olmazıdır.

Gelişen olaylara bir göz atacak olursak, bir taraftan Allah (CC)’ın kardeş olduğunu bildirdiği Mü’minler, insaf, merhamet ve acıma duygularını bir tarafa bırakarak bir birlerine önemli ölçüde kin, nefret ve haset duyguları ile bakmakta, çeşitli bahane ve sebeplerle bir birlerini öldürmektedirler. 

Yüce kitabımızda bir kimsenin haksız yere öldürülmesi tüm insanlığın öldürülmesi gibidir İlahi fermanının yanında, Hz Peygamber Efendimizin veda hutbesinin bir bölümünde “Benden sonra bir birlerinin boyunlarını vuran kâfirler gibi olmayın” evrensel mesajı bir tarafa bırakılmış gibidir. Hâlbuki sevgili Peygamberimiz (S.A.V) “İman etmedikçe cennete giremeyeceğimiz gibi, bir birimizi sevmedikçe de gerçek Mü’min olamayacağımızı” bildirmiştir.

Peygamberimiz (S.A.V.)’in Mü’minlere İlahi fermanı şudur; “Bir birlerinize kin ve nefret beslemeyin, haset etmeyin. Kardeş olun. Kusur araştırmayın arkadan çekiştirmeyin.”

Şöyle ki yüce dinimiz İslam, toplumun huzurunu bozacak, kardeşlik duygularını zedeleyecek davranış ve uygulamalardan şiddetle kaçınmamızı emretmiştir. Bu bağlamda kişinin işlemiş olduğu günaha, karşılığı olan misliyle ceza uygulaması getirirken, Müslümanların bir birlerinin kusurlarını araştırmasını, bir birlerinin gıybetinin yapılması neticesini ölü kardeşinin etini yemek gibi olacağı korkunç manzarayı vurgulamıştır.

“Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.” (Hucurat Suresi 49/12)

Ayrıca toplumun ahlakını bozacak kötü çığır açanları da, hem kendi günahlarıyla baş başa bırakacaklarını hem de kıyamete kadar o yoldan gideceklerinde günahlarına ortak olacaklarını bildirmiştir. Sonuç olarak bu tip insanların gerçek müflis olduklarını vurgulamıştır. Çünkü bunların birikimleri kul hukukunu ödeyemeyeceği için hakkını gasp ettikleri kişilerin günahlarını da çekeceklerdir.

Peygamberimiz (S.A.V.); Komşusunun kendisine kötülük edeceği endişesinden kurtulamadığı kimsenin geçek iman etmiş sayılamayacağını bildirmiştir. Yine Peygamberimiz (S.A.V.); Müslüman öldüğünde en yakın komşularından 3 hane halkı iyiliğine şahitlik ederse, Cenab-ı Hak “Kullarımın şahitliğini kabul ettim, kendi bildiklerimi de bağışladım” buyurmuşlardır.

Birlikte yaşama ahlakı ve onun kurallarına uymak gerçek Mü’min ve Medeni insanın işidir. Peygamberimiz (S.A.V.)’in ifadesiyle “O kendisi için istediğini kardeşi içinde arzu eder, kendisi için arzu etmediğini kardeşi içinde arzu etmez”. Bu anlayış Apartmanımıza, iş yerlerimize, Devlet dairelerimize, trafik seyrimize, alış verişimize kısaca hayatımızın her safhasına girdiği gün daha güzel ve medeni bir toplum oluruz.
 
Allah (CC) Dünyayı İnsanlara emanet etti. Bizi de bir birimize emanet etti. Emanete ihanet insana yakışmaz. Birlikte yaşama ahlakı açısından Peygamberimiz (S.A.V.)“Mü’min Başkalarıyla hoş geçinir, başkasıyla hoş geçinmeyen kimsede hayır yoktur” diyerek Mü’min i ne güzel tarif etmiştir.

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlenen bu konferansta emeği geçen herkese ve zahmet edip buraya kadar gelen siz değerli misafirlerimize şükranlarımı arz ediyorum.

Konferansımıza konuşmacı olarak teşrif eden Aydın İl Müftümüz Muhterem Hocam Ömer Kocaoğul Bey’e hoş geldiniz diyorum.

Güzel Ahlakı tamamlamak, güzellikleri yaymak için gönderilen güzeller güzeli Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.)’in dünyaya teşriflerinin 1444. Yılı olan 2015 yılı Kutlu Doğum Haftamızın hayırlara vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”
 
Vehbi AKŞİT
Kuşadası Müftüsü

Yorumlar - Yorum Yaz


Hadislerle İslam
İslam Ansiklopedisi
2017 Kutlu Doğum

Son Peygamber
Siyeri Nebi

Sesli Kitaplar
Evrensel Mesaj
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.92493.9406
Euro4.81894.8382
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 8°
Saat